Immunerősítés

 
 
 

Étkezésünknek rendkívül nagy szerepe inmunrendszerünk egészségének megtartásában, erősítésében.

A kórokozókkal szembeni védelemhez szükségünk van fehérjékre, szénhidrátokra, eszenciális zsírsavakra, vitaminokra és ásványi anyagokra. Ezen anyagok hiányos bevitele gyengíti ellenálló képességünket.

Antioxidánsok:

Sejtjeink folyamatosan a szabadgyököknek nevezett káros hatások ostromának vannak kitéve. A szabad gyökök a baktériuokkal szembeni védekezás során, valamint az ultraibolya sugárzás során keletkeznek, de tartós légszennyezés, dohányzás során gyorsabban termelődnek. A szervezet természetes védekező képessége javítható, ha étrendünkbe beiktatunk minél több vitamint, ásványi anyagos és antioxidánst.

A vitaminok közül a legfontossabbak:

C-vitamin

Vízben oldódó tulajdonsága miatt nedves közegben hatástalanítja a szabad gyököket, igy a vér védőőrének is tartjuk. Erősíti immunrendszerünket, közvetlenül is küzd a baktériumok, vírusok ellen.

A-vitamin

Fontos szerepet játszik a bőr egészségének megőrzésében, fokozza az ellenálló képességet a fertőzésekkel szemben.

Karotinok 

A karotinoknak két fő fajtája van, az alfa és a béta karotin, mely utóbbi a zöld, sárga és narancssárga zöldségekben, gyümölcsökben található. Mivel a karotin zsíroldékony, magasabb felszívódást érhetünk el ha oldajat fogyasztunk mellé, például ha vajban pároljuk meg a brokkolit, sárgarépát, spenótot, burgonyát.

Gyógynövényekkel is segíthetünk immunrendszerünknek:

Echinacea (bíbor kasvirág)

Gyökerét, vagy az egész növényt is felhasználják gyógyászati célra, tintúrát, alkohol kivonatot készítenek belőle. Vírusok, bakrátiumok, rákso sejtek felszínére kötődik a szénhidrátja és oda vonzza a fehérvérsejteket. Terápiás alkalmazásával megelőzhetők a betegségek, illetve a kialakult betegség időtartama is csökkenthető.

Ginzeng

Az élet gyökerének si nevezik. Növeli az állóképességet, elhárítja a fizikai, szellemi stressz okozta károkat. Csökkenti a koleszterin és vércukorszintet, növeli az emlékezőképességet.

Homoktövis

A homoktövis hosszúkás, sárga bogyóit ugyan nehéz a tüskés levelektől leszüretelni, de megéri, mert bogyó 30-szor több C-vitamint tartalmaz, mint a citrom. A termésből lekvárt lehet főzni, ivőlevet, likőrt, zselét is lehet készíteni. Erősíti az immunrendszert, javítja s szívműködést, fokozza az anyagcserét.

Étkezésen kívül alvással, mozgással, rendszeres szaunázással segíthetjük immunrendszerünk hatékony működését.